Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Duninowie 76-270 Ustka Duninowo 43    +48 59 814 13 66 +48 601 243 036    e-mail: caritasduninowo@poczta.onet.pl
P A R A F I A  R Z Y M S K O K A T O L I C K A  PW. MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W DUNINOWIE
Rekolekcje Wielkopostne z peregrynacją Figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Gargano (07-11.03.2018r)                                       W drugim tygodniu marca w duninowskiej parafii zrobiło się "anielsko". Od wtorku odbyły się rekolekcje przygotowujące do peregrynacji słynnej figury św. Michała Archanioła, zaś sama figura zawitała tu w piątek i była czczona w kościołach parafii do niedzieli. Wokół wydarzenia religijnego - dzięki wysiłkowi rady parafialnej i komendantów OSP - udało się zgromadzić nie tylko mieszkańców, którzy przystroili swoje posesje, a przed kościołami rozwiesili girlandy, ale też służby mundurowe: OSP, Straż Gminną, Policję i Straż Graniczną. 9 marca ich funkcjonariusze pilotowali od granicy parafii do kościoła auto z figurą św. Michała Archanioła. Myślę, że peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano jest dobrą formą zbliżania wiernych do Boga. Dlatego trzy lata temu nasza parafia zapisała się w kolejkę oczekujących na peregrynację. Stało się to podczas pielgrzymki na beatyfikację Jana Pawła II, kiedy odwiedziliśmy grotę św. Michała Archanioła w Gargano - wyjaśnia ks. Jerzy Wyrzykowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.  Niech Michał Archanioł obejmie opieką naszą parafię i wszystkich, którzy będą się uciekali pod Jego wstawiennictwo, a wielu uwolni z nałogów i pokus.                                       Objawienia św. Michała Archanioła w Gargano. Święty Michał wielokrotnie objawiał się na ziemi. Rocznicę najbardziej znanego z objawień obchodzimy 8 maja. W jego miejscu znajduje się jedyna świątynia na ziemi, która nie została poświęcona ręką człowieka. Zrobił to sam archanioł. Góra Gargano w południowych Włoszech w ciągu wieków była miejscem wielu objawień Michała Archanioła. Do pierwszych doszło pod koniec V wieku. Wtedy św. Michał objawił się biskupowi Sipontu, Wawrzyńcowi (póżniejszemu świętemu). Niebiański dowódca powiedział : ,,Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idż w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego” Wcześniej, biskup o wyjątkowej grocie dowiedział się od jednego z mieszkańców,któremu według legendy uciekł byk, a następnie cudownie odnalazł się w pobliżu jej wejścia. Ze względu na to, że przez wiele wieków góra była miejscem odprawiania kultu przez pogan, biskup przestraszył się i nie wypełnił polecenia Archanioła. Figura św. Michała Archanioła z Gargano została wyrzeźbiona w 1507 r. przez Andreo Contucciego. Przedstawia księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan.
                                      Rekolekcje przygotowujące parafian na wizytę Wodza Wojsk Anielskich w jego wizerunku z Gargano poprowadził ks. Marcin Kałwik ze zgromadzenia księży michalitów.

 Peregrynacją Figury św. Michała Archanioła w Duninowie

Galeria zdjęć

 Peregrynacją Figury św. Michała Archanioła w Zaleskich

Galeria zdjęć

 Peregrynacją Figury św. Michała Archanioła w Możdżanowie

Galeria zdjęć